I přes bezprecedentní rok 2020 Smartwings koronavirovou krizi zvládly a pokračují v úspěšné restrukturalizaci
30. prosince 2021
Kvůli dopadům pandemie Covid-19 zaznamenala společnost Smartwings, a. s. za rok 2020 pokles počtu přepravených cestujících o 84% a ztrátu tržeb ve výši 13,8 miliardy korun. To spolu se znehodnocením finanční investice do společnosti České aerolinie a.s. vyústilo ve ztrátu 2,5 miliardy korun. Společnost se v roce 2020 také potýkala se silně negativními dopady do hospodaření v souvislosti s uzemněnými letadly Boeing 737 MAX. V roce 2019 přitom společnost vykázala zisk ve výši 133,4 milionu korun a tržby společnosti dosáhly 18,2 miliardy korun. Smartwings byly do koronakrize dlouhodobě ziskovou společností a jeden z nejrychleji rostoucích leteckých dopravců ve střední Evropě. V současné době společnost prochází úspěšnou restrukturalizací.
„Rok 2020 byl výjimečným a mimořádně náročným rokem pro odvětví letecké dopravy, i pro Smartwings. Byl to nejtěžší rok v pětadvacetileté historii společnosti, ve kterém jsme dělali maximum možného proto, abychom udrželi společnost v provozu. Předpokládáme, že výsledek hospodaření za rok 2021 skončí již v kladných číslech a v průběhu roku 2022 věříme v další oživení poptávky,“ říká Jiří Jurán, člen představenstva a finanční ředitel Smartwings, a.s.
Smartwings, a.s., stejně jako společnost České aerolinie a.s., byla zásadně ovlivněna historicky největší globální krizí odvětví letecké přepravy v důsledku pandemie onemocnění Covid-19 a souvisejících opatření vlád prakticky ve všech zemích světa. Nicméně ztráta, kterou společnost v důsledku koronavirové krize v roce 2020 utrpěla, je v porovnání s ostatními leteckými dopravci mnohonásobě nižší (Lufthansa - ztráta 175,5 mld. Kč, vlastník British Airways (IAG) ztráta - 194 mld. Kč, Ryanair - ztráta 20,8 mld. Kč, Air France-KLM - ztráta 184 mld. Kč, El Al – ztráta 531 mil. USD, atd.), přičemž většina těchto společností, na rozdíl od Smartwings, obdržela cílené mnohamiliardové státní dotace.
V jarních měsících nouzového stavu 2020 byla pro určité období letecká doprava zcela zastavena. Smartwings Group okamžitě reagovala na potřeby občanů ČR a na požadavky vlády a podílela se na zajištění dopravy potřebného zdravotnického materiálu z Asie a na repatriaci českých občanů ze zahraničí do ČR.
Podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) byl trh letecké dopravy v České republice nejvíce postiženým evropským trhem pandemií koronaviru a restrikcemi v cestování. Skupina Smartwings přesto zůstala na Letišti Václava Havla Praha největším leteckým dopravcem.
V důsledku pandemie onemocnění Covid-19 a navazujících opatření skupina Smartwings realizovala celou řadu radikálních úsporných opatření a propustila na šest stovek zaměstnanců.
V březnu 2021 se společnosti podařilo dosáhnout dohod s tuzemskými bankami v čele s UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia při využití programu Covid Plus a společnosti byl poskytnut syndikovaný úvěr ve výši 2 miliard korun, jehož jistina je z 80 % zajištěna ručením EGAP. Agentem syndikovaného úvěru je UniCredit Bank. Zároveň se podařilo uzavřít řadu smluvních restrukturalizačních ujednání s klíčovými obchodními partnery. Společnost také obdržela finanční pomoc v řádu vyšších stovek milionů korun od svých českých akcionářů, zejména společnosti Unimex Group.
Smartwings, a.s. je největší česká letecká společnost patřící do koncernu Smartwings Group. V letní sezóně nabízí z českých letišť letecká spojení do 80 destinací. Smartwings Group, jehož členy jsou letecké společnosti Smartwings, a.s., Smartwings Poland, Sp. z.o.o., Smartwings Slovakia, s.r.o., Smartwings Hungary, Kft, provozuje lety nejen z České republiky, ale také v Polsku, Francii, Německu, Izraeli, Maďarsku, na Slovensku, Kanárských ostrovech, aj. Kromě pravidelných linek a charterových letů dlouhodobě zajišťuje také velké množství speciálních letů pro mezinárodní firmy, světové humanitární a sportovní organizace. Flotila Smartwings Group čítá 43 letadel.